Ezzel a bejegyzés sorozattal néhány tévhitet és olyan gyakran feltett kérdést szeretnénk boncolgatni, amely a árnyékolás szükségességét feszegetik.
Hőszigetelnek-e az árnyékolók?
Sokszor kerül szóba a biztonság mellett, hogy redőnyt azért alkalmaznak a beruházóink, hogy jobb hőszigetelést adjanak a nyílászáróiknak.
Az árnyékolók palástja, leengedett és zárt állapotban, egy a nyílászárók előtti zár légteret hoznak létre, redőny esetében 20-25 mm-re, míg a raffstore-ok estében 6-7 cm-re a tok külső síkjától. Ebben megrekedő levegő köztes hőmérsékletű lesz a kül- és beltéri levegő hősugárzásától és szigetelő rétegként viselkedik.
Amellett, hogy a palást és a nyílászáró egy kéthéjú homlokzatként viselkedik és tárolja az energiát, a szél hűtő hatásától is megvédi a nyílászáró külső felületét.
Megvizsgálva a valóságban tapasztalt értékeket, a redőnyök 23%-al és a raffstore-ok 19%-al javítják a nyílászáró felületek hőszigetelési tulajdonságait.
Meglepően kicsi a különbség, amely abból adódik, hogy a lamellázat zártsága és a kéthéjú homlokzat fizikai elvei sokkal többet adnak hozzá a szigetelési tulajdonságokhoz, mint a habkitöltés a redőny lamellák belsejében.
A hőszigetelés másik fontos eleme az árnyékolót elrejtő doboz, amelyet az esetek többségében a homlokzatba építünk és eltakarunk.
Fontos, hogy szem előtt tartsuk, hogy a doboz a hőszigetelési mezőbe kerül, így mögötte üregszigetelést kell elhelyezni amellyel egyenértékre hozzuk a fal belső felületének hőmérsékletét.
Ez egy igen fontos feladat, bízzuk az építészre, energetikusra megtervezését. A Schlotterernek van egy megoldása, a hőszigetelt fölé épített árnyékoló dobozra, amelyről egy korábbi cikkünkben írtunk.