Még jóval, a hőszigetelő üvegezések előtt, hetvenes évek panelépületeinek nagy tömegű építésekor a fa nyílászárók egyik legelterjedtebb típusa:
a Tessauer-ablak volt.
Ez egy olyan fa szerkezet volt, ahol a gerébtokos ablak szárnyait összecsavarozták és egy úgynevezett egyesített szárnyú ablakot hoztak létre.
Mi volt ennek indoka?
A falazatok keresztmetszete a modern hőszigetelő anyagok és vasbeton alkalmazásától, drasztikusan csökkentek. Ezekbe a hagyományos 15cm-es kasztennel épített ablakok, már nem fértek el, hiszen ezek a falak 15-18 cm vastagok voltak.
Igény, az megvolt a kéthélyú szerkezetekre, hiszen azok minden előnyét ismerték a zsakmában (naptér az üvegek között, árnyékolás elhelyezése zárt mezőben, jobb hangszigetelés), így létrehozták ezt az akkor előre mutató szerkezetet.
Ezután hamarosan elkezdődött az üveg technológia fejlődése és immár egy szárny keresztmetszebe, két-, három, majd négyrétegű üvegeket kezdtünk alkalmazni.
Azonban a fejlődés üteme lelassult, így visszanyúlva a gyökerekhez és a már bevált technológiához, a szerkezet tervezők, újra elővették az egyesített szárnyú szerkezeteket.
Erre példa a Wicona WICLINE 115 AFS szerkezete, egy külső egyrétegű üvegmező mögött kialakuló naptérben elhelyezett árnyékolóval és egy belső nagy hőszigetelésű szárnnyal, egy szerkezetben kínál magas hőszigetelést, magas hangszigetelést és integrált kedvező árú árnyékolást.
A termék megoldást nyújt a minimál kialakítású homlokzatok nyílászáróira, akár teljesen a külső homlokzati síkra tolva.
Amennyiben kivitelezéssel, árakkal, vagy alkalmazástechnikai kérdések merülnek fel Önökben, keressen bennünket http://www.aluframe.hu/kapcsolat .
Ha értesülnének a legfrissebb műszaki megoldásokról, termékekről, akkor iratkozzanak fel főoldalunkon az építész leveleinkre.
Sulyok Ferenc