Ezzel a bejegyzés sorozattal néhány tévhitet és olyan gyakran feltett kérdést szeretnénk boncolgatni, amely a árnyékolás szükségességét feszegetik.
Árnyékoló, vagy napvédő fóliázás?
Az árnyékolás két fő funkciója közül (napfény és naphő védelem) a naphő védelmével szeretnék foglalkozni. Az aktualitását az elmúlt évek időjárásának alakulása adja.
Magyarországon a napsugárzás átlagos éves teljesítménye vízszintes felületre vetítve 1280 kwh/m2, amely a napos órák átlagaival csökkentve, nyáron /4-9hó/ 900 kwh/m2, míg a télieken 450 kwh/m2-re tehető. A beesési szög és a tájolás figyelembe vételével nyáron 50% értéket kell számolni, míg télen 80%-os a teljesítmény csökkenés egy átlagos épület tájolását és a függőleges síkon elhelyezett nyílászárókat vizsgálva. Kijelenthetjük, hogy télen megközelítőleg 360 kWh/m2, míg nyáron 450 kWh/m2 a nap fűtő teljesítménye a nyílászáróink felületén.
Ez a fűtési energia a téli hónapokban, a hideg külső időben igen jól jöhet és a különböző, növelt "g" értékű üvegekkel (Solar+), tetemes soláris nyereséget érhetünk el. Azonban mit kezdünk ezzel a 9 hónapnyi egyre szárazabb és ez által naposabb nyári időszakban.
Alkalmazhatják a szelektív vagy multifunkcionális üvegezést, amelynek "g" értéke maximum 38%, vagy fóliázást, amelynek a hő abszorbciós tulajdonsága igen magas. Mindkét esetben az intenzív sugárzásból adódó majdnem 200 kWh/m2 fűtőteljesítmény és a be vonatok által generátor hőabszorpcióból adódó hősugárzás igen nagy terhet jelent egy épület klimatizálásának, amelynek a közismert hatásfoka alig 25%.
Megoldásként alkalmazhatjuk a külső árnyékolást,(pl. retrolux) amelynek az átláthatósága 70%, a fényt tükrözve továbbítja, míg a "g" értéke 5%, vagy egy külső szövet árnyékolót (naprolót), amely 15%-os átláthatóságot és 8%-os "g" értéket képvisel.
Mindkét megoldás alkalmas a téli napfény beeresztésére és a nyári naphő megszűrésére még a nyílászáró üvegezést előtt. Így hűvös, külső felületű nyílászárókat, mégis félárnyékos és nem sötét belső tereket kapunk.
A retrolux megoldása emellett, a vetített fénnyel is szolgál, amellyel már hőt nem tartalmazó tükrözött fényt a plafonra vetítve a belső terek felé is juttat belőle. Így a nappali mélyén lévő konyhában sem kell lámpát oltani, mert leengedtük az árnyékolót.